fbpx

Spalvų derinimas interjere: ką reikia žinoti?

2022-06-27
Spalvų derinimas interjere: ką reikia žinoti?

Iš visų galimų interjero dekoravimo būdų spalva yra dinamiškiausia, greičiausia ir įspūdingiausia. Kaip žinia, spalvų derinimas interjere turi įtakos ne tik bendro kambario įvaizdžio suvokimui, bet dažnai ir jo gyventojų nuotaikai. Ir nors visi žmonės spalvas suvokia labai individualiai, egzistuoja bendri spalvinės aplinkos įtakos žmogaus psichikai dėsniai. Didžioji dalis informacijos apie mus supantį pasaulį yra vizualiniai įspūdžiai, o spalva vaidina didžiulį vaidmenį suvokiant vizualinius vaizdus. Gebėjimas pastebėti menkiausius atspalvius labai prisidėjo prie žmogaus rūšies išlikimo ir vystymosi. Beveik visi žmonės pasąmoningai reaguoja į spalvas: švelnios gamtos spalvos ramina, o nenatūraliai ryškios sukelia nerimą. Atsižvelgiant į šį faktą, norint sukurti patogų interjerą, pvz., pasirinkti tinkamas plyteles namų apdailai, svarbu suprasti tiek atskirų spalvų, tiek jų spalvų derinių įtakos psichikai principus. Todėl šiame straipsnyje pasidalinsime kaip derinti spalvas interjere tarpusavyje, kad išgauti tą emociją, kurios norisi būtent viename ar kitame kambaryje.

Spalvos įtaka interjere žmogui

Fizikai teigia, kad spalvos iš tikrųjų neegzistuoja – tai tik skirtingo ilgio šviesos bangos, kurias smegenys vienaip ar kitaip interpretuoja. Gana sunku patikėti šia teze, nes mes galime visiškai tiksliai nustatyti bet kurio daikto atspalvį materialiame pasaulyje ir jis išlieka nepakitęs nepriklausomai nuo buvimo vietos ar laiko. Kad ir kaip būtų, kiekvienas žmogus jaučia jį supančios spalvų paletės įtaką. Šios įtakos mechanizmas nėra visiškai išaiškintas, tačiau psichologams visgi aiškūs kai kurie bendri spalvų bruožai ir jų įtaka žmogui. Spalvų ratas mus supančioje aplinkoje yra tiek mus atspindintis, tiek formuojantis.

Patogumui spalvos skirstomos į kategorijas pagal pagrindines charakteristikas: tamsios ir šviesios; pastelinės ir ryškios; šviesios ir prislopintos. Priklausomai nuo temperatūros, išskiriamos šiltos, šaltos ir neutralios spalvos. Juoda, balta ir pilka vadinamos achromatinėmis, visos kitos – chromatinėmis. Pastarosios apima tris pagrindines spalvas: raudoną, žalią ir mėlyną, taip pat visas parinktis, atsirandančias dėl jų maišymo tarpusavyje arba su juodos ir baltos spalvos palete. Rezultatas neįtikėtinas – žmogus sugeba atpažinti iki dešimties milijonų atspalvių.

Atsižvelgiant į psichologinę spalvos įtaką, verta paminėti, kad pirmiausia kalbame apie grynus atspalvius. Bet kokia priemaiša keičia vizualinį suvokimą. Taigi, pavyzdžiui, švelniai koralinė spalva turės raminamąjį poveikį, o sodri raudona sužadins nervų sistemą.

Apskritai šiltos spalvos, tokios kaip raudona, geltona ir oranžinė, laikomos tonizuojančiomis: jos pagreitina širdies plakimą, gerina apetitą, didina dėmesį. Šalti mėlynos, šviesiai mėlynos, žalios spalvos atspalviai atpalaiduoja, mažina slėgį ir šiek tiek sulėtina reakciją. Šviesos (baltos, pastelinės spalvos) gausą kūnas nesąmoningai suvokia kaip saulėtą dieną, automatiškai didinančią energijos lygį, o pilka, juoda, tamsiai mėlyna ir niūri violetinė nuteikia žmogų artėjančiam miegui.

Skirtingi spalvų deriniai tą pačią patalpą gali padaryti jaukią ar formalią, šiltą ar vėsią, palankią poilsiui ar darbui, harmoningą ar nesuderinamą. Spalva gali tarsi burtų lazdelė vizualiai padidinti mažą kambarį, sumažinti baldus, vizualiai pakelti arba nuleisti lubas.

Kaip išsirinkti „savo spalvą“?

Per visą gyvenimą kiekvienas žmogus formuoja savo požiūrį į spalvų paletę. Pasirinkimui įtakos gali turėti asmenybės bruožai, individuali patirtis, asociacijos, nuotaika ir net sveikatos būklė.

Įsirenginėdami savo svajonių būstą ir jo interjerą, turėtumėte atidžiai apsvarstyti pojūčius, kurie kyla matant tam tikras spalvas. Pavyzdžiui, rekomenduojama prisiminti jums maloniausių vietų dizainą: galiausiai jūsų mėgstamas restoranas, draugų butas, močiutės namas. Paletę galite pasiskolinti iš gamtos – tai gali būti jūros pakrantė, miško pakraštys, žydintis sodas ar kalnų peizažas.

Puikus įkvėpimo šaltinis gali būti gražios nuotraukos iš interneto. Raskite įvaizdį pagal savo skonį ir stenkitės mintyse jį pakartoti interjere – perkelkite foną į sienas ir lubas, atspindėkite ryškias detales baldų elementuose, tekstilėje ir dekore. Tuo pačiu metu pageidautina stebėti būdingas spalvų proporcijas, kad galiausiai būtų gauta ta pati harmonija. Nebūtina rinktis dizaino iš nuotraukos – pasiimkite bet ką: tulpių puokštę ąsotyje, kaimišką peizažą, kriaukles ant jūros kranto ar šokoladinį desertą. Šis metodas leidžia savarankiškai sukurti labai natūralias ir malonias kompozicijas.

Balta spalva

Dera su šiomis spalvomis: visos pastelinės ir grynos ryškios spalvos, juoda, pilka, auksinė; su šiltomis spalvomis geriau naudoti kreminę baltą, su šaltais – sniego baltumo.

Nedera su: tokių nėra, dera su visomis.

Spalvos įtaka: sukuria švaros, erdvumo ir dienos šviesos pojūtį. Blizgus baltas kambarys gali atrodyti pernelyg sterilus ar priminti laboratoriją.

Tinka: vonios, miegamojo, svetainės interjerui.

Pilka spalva

Dera su šiomis spalvomis: geltona, raudona, oranžinė, žalia, violetinė, rožinė, mėlyna, juoda, balta.

Nedera su: auksine ir ruda spalva.

Spalvos įtaka: psichologiškai neutralus, pats savaime nesukelia emocijų. Asocijuojasi su šešėliu, lietingu oru, žiema. Vienspalvis pilkas interjeras gali sukelti niūroką nuotaiką.

Tinka: studijos tipo apartamentai, miegamieji, virtuvės, namų biuras.

Juoda spalva

Dera su šiomis spalvomis: balta, pilka, auksinė, raudona, žalia, oranžinė, violetinė.

Nedera su: visos pastelinės spalvos, taip pat su geltona – pavojaus ženklas (kelio ženklai, įspėjamieji ženklai apie radiaciją ir aukštos įtampos elektros energiją).

Spalvos įtaka: statusas, tinkantis prabangos atmosferai sukurti. Primena gilią naktį, vizualiai sumažina erdvę.

Tinka: studijos tipo apartamentai, dideli kambariai.

Raudona spalva

Dera su šiomis spalvomis: juoda, balta, pilka, auksinė, ruda.

Nedera su: violetiniai, pasteliniai atspalviai; su mėlyna ir žalia atrodo ekstravagantiškai.

Spalvos įtaka: sužadina nervų sistemą, didina aktyvumą. Vaikams tai gali sukelti agresiją ir nerimą.

Tinka: virtuvės, svetainės interjerui.

Oranžinė spalva

Dera su šiomis spalvomis: ruda, žalia, violetinė, rožinė, mėlyna

Nedera su: dera su visomis

Spalvos įtaka: draugiška, šilta spalva. Man primena vasarą, saulę ir apelsinus. Didina bendravimą, energingumą, sukuria gerą nuotaiką. Neskatina atsipalaidavimo, karšto klimato sąlygomis draudžiama.

Tinka: virtuvė, vaikų kambarys, svetainė su langais į šiaurinę pusę.

Geltona spalva

Dera su šiomis spalvomis: ruda, oranžinė, šviesiai žalia, balta, pilka, violetinė.

Nedera su: dera su visomis

Spalvos įtaka: šilta, atvira, džiaugsminga. Saulėta geltona švelniai apšviečia kambarį, suteikia žvalumo, skatina susikaupimą, didina smalsumą. Ilgalaikis prisotinto atspalvio poveikis gali pervargti.

Tinka: virtuvė, vaikų kambarys, biuras.

Žalia spalva

Dera su šiomis spalvomis: ruda, pilka, balta, juoda, geltona, rožinė.

Nedera su: raudona

Spalvos įtaka: pati natūraliausia spalva, harmoninga ir raminanti. Gaivina, suteikia pailsėjimo akims, atkuria jėgas. Blyškūs žali atspalviai dideliais kiekiais gali sukelti melancholiją.

Tinka: vonios interjeras, vaiko kambarys.

Rožinė spalva

Dera su šiomis spalvomis: balta, smėlio, pilka, pastelinė mėlyna.

Nedera su: raudona

Spalvos įtaka: moteriška rožinė sukuria švelnią ir ramią atmosferą, pašalina slogias mintis. Aktyvūs ir pernelyg įsitempę žmonės, ši spalva gali erzinti.

Tinka: svetainė, vonios kambarys, vaikų kambarys, miegamasis.

Mėlyna spalva

Dera su šiomis spalvomis: balta, oranžinė, pilka.

Nedera su: juoda, violetinė.

Spalvos įtaka: gamtoje tai temstančio dangaus, vėlyvos prieblandos, perkūnijos, jūros prieš audrą spalva. „Marine“ dizaine jis suvokiamas palyginti ramiai, o kitais atvejais gali atrodyti niūriai, nors ir nepaprastai. 

Tinka: vonios, svetainės, miegamojo interjeras.

Violetinė spalva

Dera su šiomis spalvomis: balta, žalia, smėlio, geltona, oranžinė

Nedera su: raudona, ruda.

Spalvos įtaka: nelabai paplitęs interjeruose. Šią paslaptingą, neracionalią spalvą renkasi svajotojai, romantikai ir fantazijos mėgėjai. Violetinė sumažina apetitą, o dideli kiekiai gali slopinti.

Tinka: vonios kambarys, miegamasis, svetainė.

Ruda spalva

Dera su šiomis spalvomis: smėlio, geltonos, žalios, oranžinės, turkio spalvos.

Nedera su: pilka, juoda

Spalvos įtaka: reiškia stabilumą, patikimumą, ryšį su gamta, taip pat šeimos tradicijų išsaugojimą. Neutralumo požiūriu ruda yra panaši į pilką, tačiau geltonos spalvos priemaiša daro ją šiltesnę ir jaukesnę.

Tinka: interjeras svetainė, virtuvė, vonios kambarys.

Kaip derinti skirtingų spalvų plyteles vonioje?

Pastaraisiais metais kaip niekada anksčiau ypač išpopuliarėjo spalvotos plytelės.  Kurį laiką manėme, jog pilki ir smėliniai interjerai įsivaravo ilgam laikui, tačiau 2022-ieji viską apvertė aukštyn kojomis.

Rožinės plytelės vonioje – tai visiškas trendas ir nieko jau nebestebina! Rožines plyteles patariama derinti su pilkų atspalvių plytelėmis. Tiks visi pilki atspalviai tiek labai tamsūs, tiek šviesūs.

Populiariausios šių metų spalvotos plytelės tikrai karūnuojamos žalios plytelės. Žalia spalvą labai lengva derinti, ji puikiai dera tiek su betoninės plytelėmis, tiek su marmuru. 

Renkantis mėlynos spalvos plytelės dažniausiai jas siūlome derinti su tamsesnio atspalvio plytelėmis. Tokiu būdu nesukuriamas itin didelis kontrastas, o labiau išlaikomas vientisumas.

Trumpai aptarėme kokios buvo interjero spalvos 2022, o kalbant apie 2023 metų spalvų tendenciją galime drąsiai teigti, jog atėjo plytų ar terakotos spalvos era! Nekantraujame pamatyti kuo daugiau interjerų su šia spalvų gama.

Kilus klausimams arba jei trūksta įkvėpimo drąsiai skambinkite telefonu +370 644 03644 arba rašykite į elektroninį paštą info@apdailosnamai.lt.


Sekite mus socialiniuose tinkluose, kur kasdien dalinamės įkvepiančiomis idėjomis ir naudingais patarimais:

Instagram / Facebook / Pinterest

Socialinių tinklų mentorė ir video kurėja. Baigiau VGTU komunikacijos studijas ir savo hobį, paverčiau mylimu darbu.