Skandinaviški interjerai šiandien yra vieni dažniausių pasirinkimų įsirengiant namus. Šis stilius sujungia lengvumą, paprastumą, patogumą ir laisvę vaizduotei, originalumą ir tuo pačiu aktualumą. Kokybiškos natūralios medžiagos, universalumas, formų paprastumas ir subtilios spalvos – skandinaviško stiliaus interjere yra pagrindas.
Skandinaviškas stilius interjere išsiskiria tam tikru santūrumu ir griežtumu, būdingu šiaurės tautoms. Štai kodėl skandinaviško stiliaus interjere visada dominuoja šviesios pastelinės spalvos, interjeras turi nedaug dekoratyvinių elementų, medžiagos visada paprastos ir dažniausiai natūralios. Su visu savo paprastumu ir glaustumu skandinaviškas interjero dizainas yra gana originalus. Jis turi tam tikrą tvarką ir ramybę. Todėl šiandien aptarsime trumpą šio stiliaus atsiradimo istoriją, spalvų spektro ypatumus ir apdailos medžiagas, naudojamas šiai stilistikai išgauti.
Skandinaviško stiliaus formavimosi istorija, arba kada atsirado skandinaviški interjerai?
Šalis, kurioje gimė skandinaviškas stilius, laikoma Švedija, o šio stiliaus pradininkas – karalius Gustavas III. Po kelionės į Prancūziją jis nusprendė savo rezidenciją suprojektuoti pagal Versalio įvaizdį. Tiesa, Švedija nebuvo tokia turtinga šalis, o ir Versalio prabangai ji neturėjo galimybių. Be to, Gustavas III nusprendė atsižvelgti ir į klimato skirtumus – Švedijos šaltas žiemas ir trumpas dienas. To pasekoje rokoko stilius tapo ne toks pompastiškas, o dauguma elementų tapo tiesiog balti.
Naujoji pilių apdaila atrodė paprastesnė ir patogesnė, o gyventi tokiuose interjeruose tapo daug patogiau. Dvariškiai greitai perėmė naują madą, o laikui bėgant Gustavo stilius paplito ne tik visoje Švedijoje, bet ir už jos ribų.
Stilius, kurį šiandien vadiname skandinavišku, susiformavo pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. 1946 metais Danijoje įvyko Nordic Art Industry Conference paroda, kurios pagrindinė tema buvo skandinaviško dizaino ateitis: buvo keliami jaunųjų dizainerių mokymo ir paramos klausimai, diskutuota apie standartizacijos svarbą, dizainerių prekių rinką. Apskritai, būtent Šiaurės šalių meno pramonės konferencijoje nuskambėjo pagrindiniai stiliaus aspektai, kurie, žinoma, laikui bėgant keitėsi ir perėmė kiekvienos šalies nacionalines ypatybes.
Na ir apie skandinaviško stiliaus istoriją tiek, toliau keliaujame prie pagrindinių šiuolaikiško skandinaviško stiliaus aspektų.
Kam tinka skandinaviškas interjeras?
Svarbu suprasti, kad bet kurio buto ar namo interjeras, kiekvienas jame esantis kambarys negali egzistuoti atskirai, „atskirai“ nuo ten gyvenančių žmonių. Skandinaviškas stilius taip pat yra ne tik kryptis, bet daugeliu atžvilgių gyvenimo būdas ar filosofija, kuri turėtų sutapti su jūsų gyvenimo būdu ir požiūriu.
Spalvų spektras
Skandinaviško stiliaus pagrindas, žinoma, yra balta spalva. Šios spalvos pagalba kiekvienas interjero elementas nelieka nepastebėtas ir atlieka savo vaidmenį bendrame paveiksle. Pats lengvumas ir paprastumas slypi baltoje spalvoje ir natūralios šviesos naudojime. Tačiau balta spalva nėra tikra panacėja, interjerui gali būti naudojamos įvairios pastelinės spalvos. Tai gali būti švelniai mėlyna arba šviesiai žalia, visi smėlio ir rudos spalvos atspalviai. Norėdami suteikti interjerui dinamiškumo ir teisingai išdėstyti akcentus, patariama naudoti sodrius mėlynos, žalios ir raudonos spalvos atspalvius.