fbpx

Skandinaviško interjero idėjos. Pataria profesionalai

2022-06-21
Skandinaviško interjero idėjos. Pataria profesionalai

Skandinaviški interjerai šiandien yra vieni dažniausių pasirinkimų įsirengiant namus. Šis stilius sujungia lengvumą, paprastumą, patogumą ir laisvę vaizduotei, originalumą ir tuo pačiu aktualumą. Kokybiškos natūralios medžiagos, universalumas, formų paprastumas ir subtilios spalvos – skandinaviško stiliaus interjere yra pagrindas.

Skandinaviškas stilius interjere išsiskiria tam tikru santūrumu ir griežtumu, būdingu šiaurės tautoms. Štai kodėl skandinaviško stiliaus interjere visada dominuoja šviesios pastelinės spalvos, interjeras turi nedaug dekoratyvinių elementų, medžiagos visada paprastos ir dažniausiai natūralios. Su visu savo paprastumu ir glaustumu skandinaviškas interjero dizainas yra gana originalus. Jis turi tam tikrą tvarką ir ramybę. Todėl šiandien aptarsime trumpą šio stiliaus atsiradimo istoriją, spalvų spektro ypatumus ir apdailos medžiagas, naudojamas šiai stilistikai išgauti.

 

Skandinaviško stiliaus formavimosi istorija, arba kada atsirado skandinaviški interjerai?

Šalis, kurioje gimė skandinaviškas stilius, laikoma Švedija, o šio stiliaus pradininkas – karalius Gustavas III. Po kelionės į Prancūziją jis nusprendė savo rezidenciją suprojektuoti pagal Versalio įvaizdį. Tiesa, Švedija nebuvo tokia turtinga šalis, o ir Versalio prabangai ji neturėjo galimybių. Be to, Gustavas III nusprendė atsižvelgti ir į klimato skirtumus – Švedijos šaltas žiemas ir trumpas dienas. To pasekoje rokoko stilius tapo ne toks pompastiškas, o dauguma elementų tapo tiesiog balti.

Naujoji pilių apdaila atrodė paprastesnė ir patogesnė, o gyventi tokiuose interjeruose tapo daug patogiau. Dvariškiai greitai perėmė naują madą, o laikui bėgant Gustavo stilius paplito ne tik visoje Švedijoje, bet ir už jos ribų.

Stilius, kurį šiandien vadiname skandinavišku, susiformavo pasibaigus Antrajam pasauliniam karui. 1946 metais Danijoje įvyko Nordic Art Industry Conference paroda, kurios pagrindinė tema buvo skandinaviško dizaino ateitis: buvo keliami jaunųjų dizainerių mokymo ir paramos klausimai, diskutuota apie standartizacijos svarbą, dizainerių prekių rinką. Apskritai, būtent Šiaurės šalių meno pramonės konferencijoje nuskambėjo pagrindiniai stiliaus aspektai, kurie, žinoma, laikui bėgant keitėsi ir perėmė kiekvienos šalies nacionalines ypatybes.

Na ir apie skandinaviško stiliaus istoriją tiek, toliau keliaujame prie pagrindinių šiuolaikiško skandinaviško stiliaus aspektų.

Kam tinka skandinaviškas interjeras?

Svarbu suprasti, kad bet kurio buto ar namo interjeras,  kiekvienas jame esantis kambarys negali egzistuoti atskirai, „atskirai“ nuo ten gyvenančių žmonių. Skandinaviškas stilius taip pat yra ne tik kryptis, bet daugeliu atžvilgių gyvenimo būdas ar filosofija, kuri turėtų sutapti su jūsų gyvenimo būdu ir požiūriu.

Spalvų spektras

Skandinaviško stiliaus pagrindas, žinoma, yra balta spalva. Šios spalvos pagalba kiekvienas interjero elementas nelieka nepastebėtas ir atlieka savo vaidmenį bendrame paveiksle. Pats lengvumas ir paprastumas slypi baltoje spalvoje ir natūralios šviesos naudojime. Tačiau balta spalva nėra tikra panacėja, interjerui gali būti naudojamos įvairios pastelinės spalvos. Tai gali būti švelniai mėlyna arba šviesiai žalia, visi smėlio ir rudos spalvos atspalviai. Norėdami suteikti interjerui dinamiškumo ir teisingai išdėstyti akcentus, patariama naudoti sodrius mėlynos, žalios ir raudonos spalvos atspalvius.

Naudojamų apdailos medžiagų kokybė

Pasirinkus skandinavišką interjero stilių, naudojama daug natūralių medžiagų. Natūrali oda, įvairių rūšių kailiai, akmuo ir, žinoma, mediena, kuri pabrėžia skandinaviško stiliaus artumą gamtai. Kokybiškas metalas ar stiklas neatrodys svetimas, tačiau plastiko naudojimas gali sugadinti visą vizualinį kurtą skandinaviško interjero vaizdą. Reikėtų nepamiršti, kad skandinaviški interjerai ir dirbtinės medžiagos gali derėti tik tada, kai jos gerai imituoja natūralias medžiagas.

skandinavisko interjero idejos pataria profesionalai

Baldai

Skandinaviško stiliaus baldai visada yra praktiški ir paprasti. Jie išsiskiria ne tik grožiu, bet ir dideliu funkcionalumu. Natūralu, kad baldai turėtų būti pagaminti iš natūralių medžiagų, dažniausiai šviesių atspalvių medienos. Tai gali būti bukas arba beržas, rečiau – pušis ar eglė.

skandinavisko interjero idejos pataria profesionalai 1

Langai

Geras natūralus apšvietimas yra skandinaviško stiliaus pagrindas. Tokiam interjerui reikia daug šviesos ir pageidautina minkšto, bei natūralaus apšvietimo. Štai kodėl kambaryje turi būti dideli langai ir šviesios užuolaidos, kurios praleidžia saulės spindulius. Užuolaidos gali būti pagamintos iš lino arba medvilnės.

skandinavisko interjero idejos pataria profesionalai 2

Sienų ir grindų apdaila

Projektuojant sienas ir grindis taip pat aktualūs šviesūs atspalviai. Paprastai sienos yra tiesiog tinkuotos ir nudažytos šviesiais atspalviais. Kartais naudojamos medinės plokštės, kuriomis galima iškloti ne tik sienas, bet ir lubas.

skandinavisko interjero idejos pataria profesionalai 3

Kambario apdaila ir skandinaviškas interjeras

Skandinaviško stiliaus kambario dekoravimas visada yra paprastas ir minimalistinis. Dažniausiai sienos išlygintos, tinkuojamos ir tolygiai nudažytos. Svarbiausia nenaudoti per daug spalvingų elementų. Kambarių lubos turi būti lygios ir šviesios. Medinės plokštės yra reta išimtis.

Skandinaviškas interjeras pasižymi subtiliomis spalvomis. Naudojami ne tik šalti, bet ir šilti atspalvių deriniai. Šį derinį dizaineriai dažnai vadina Baltijos jūros spalvomis. Šis spalvų spektras apima pastelines mėlynas, pilkas ir šviesiai žalias spalvas. Iš šiltų atspalvių reikėtų atkreipti dėmesį į gintaro ar smėlio atspalvius. Tokie spalvų tonai leidžia kambariui suteikti jaukumo ir šilumos.

Tai pat baltame fone įdomiai atrodo juodi elementai, nesvarbu, ar tai būtų baldai, ar dekoras. Ryškūs akcentai leis jums išdėstyti sodrius raudonos, mėlynos ar žalios spalvos atspalvius. Tačiau svarbu suprasti, kad tokie akcentai tik papildo bendrą aplinką, bet niekada nėra šios aplinkos pagrindiniai elementai.

Statybinės medžiagos yra paprastos ir natūralios. Skandinaviško stiliaus interjerui naudojamas stiklas, kokybiškas metalas, akmuo ir keramika. Plastiko reikėtų atsisakyti, tačiau tinkamai parinkus šiuolaikinį skandinaviško stiliaus interjerą galima naudoti ir šią medžiagą.

 

Yra du grindų apdailos būdai:

  1. Medinės grindys. Vyrauja šviesūs medžio atspalviai, dažnai balinti arba tonuoti.
  2. Virtuvei ir vonios kambariui naudojamos keramikinės plytelės.

Virtuvė

Įrenginėjant skandinaviško stiliaus virtuvę, naudojamos šviesios apdailos ir tamsesnės medienos fasadų derinys. Keramikinės plytelės gali būti vienspalvės arba su ryškiu raštu, kuris pagyvins pastelinius apdailos atspalvius. Natūralus apšvietimas leis paversti kambarį ne tik jaukiu, bet ir praktišku. Šiam kambariui nereikės ypatingos priežiūros, o tai išties labai svarbus aspektas. Skandinaviški interjerai puikiai dera su retro stiliaus virtuvės elektros prietaisais.

skandinavisko interjero idejos pataria profesionalai 8

Daugiau idėjų ir patarimų galite rasti mūsų Instagram ir Pinterest paskyrose.

Susiję straipsniai

Skandinaviški grindų plytelių stiliai ir interjero idėjos Skandinaviško stiliaus virtuvės idėjos

Socialinių tinklų mentorė ir video kurėja. Baigiau VGTU komunikacijos studijas ir savo hobį, paverčiau mylimu darbu.