Klausimas, kaip apskaičiuoti plytelių kiekį, lems dalį Jūsų biudžeto ir, žinoma, – darbų trukmę. Norint užsakyti ar nusipirkti plyteles, reikia įsivertinti kiekius: per didelis kiekis – piniginis nuostolis, per mažas – darbų stabdymas. Atskleisiu kelis palengvinimus, kurie gali pagelbėti skaičiuojant plyteles patiems. Kitu atveju, žinoma, rekomenduojama kreiptis į profesionalus: dizainerius, meistrus ar mus.
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia plytelių?
Ypatybės ir niuansai
Prieš pradedant skaičiuoti kiekius, būtina užduotis yra tiksliai išsimatuoti patalpą. Kuo tiksliau – tuo geriau. Projektiniai ar matininko duomenys ne visada atspindi realybę. Vos keli centimetrai pirmyn ar atgal gali lemti viso projekto eigą. Ruletės pilnai užteks namų sąlygomis tai padaryti patiems. Susitikrinkite matmenis, svarbiausia, – atkreipti dėmesį į šiuos rodmenis: plotis, ilgis, patalpos aukštis, langų ir durų angų išmatavimai.
Tai vis dėlto – kaip apskaičiuoti plytelių kiekį?
Kiekius rekomenduoju skaičiuoti tuomet, kai jau esate pasirinkę konkrečias plyteles. Kodėl? Dėl žinojimo jau konkrečių plytelių matmenų. Tokiu būdu galėsite išskaičiuoti konkretų kiekį plytelių konkrečiai plokštumai. Kiekviena plytelių partija turi savo toną ir kalibrą. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad blogai apskaičiavus plyteles, Jums pritrūks plytelių – tikėtina, kad tokių pačių nebegausite. Skirsis spalvos tonas arba net dydis. O taip tikrai būna. Tad tikslūs matavimai ir pakankamas kiekis atsargai yra Jūsų raktas į sėkmingą plytelių kiekio apskaičiavimą.
Kad klausimas, kaip apskaičiuoti plytelių kiekį, būtų atsakomas objektyviai, būtina įvertinti ir patį klijavimo būdą. Tarkime pasirenkate klijuoti plyteles dabar labai populiariu būdu – eglute. Jų išeiga bus gerokai didesnė. Pjaustymo ir rašto ypatybės lemia didesnę išeigą – tokiu atveju rekomenduojama paskaičiavus bendrą plotą pridėti 10-15 procentų viršaus, kad meistras turėtų atsargą. Žmogui mažiau streso bus, kai žinos, jog turi rezervo.
O gal galiu paprasčiau?
Paprasčiausias skaičiavimo būdas, žinoma, yra ploto išskaičiavimas. Tačiau tai nėra tikslu – ne dėl ploto, o dėl plytelių. Nes nebus įvertinta, kur kas pjaunama, taip pat negalėsite žinoti, ar bus galima panaudoti nuopjovas. Tikslesnis būdas būtų žinant plytelių dydį skaičiuoti plyteles vienetais kiekvienai plokštumai atskirai. O geriausias būdas – brėžinio parengimas pagal tikslius patalpos išmatavimus. Tokią paslaugą teikia dizaineriai, o dažnai ir pačios plytelių pardavimo įmonės, na, pavyzdžiui, mes mielai paskaičiuojame kiekius kartu su brėžinuku.
Papildomas kiekis plytelių dažnai pamirštamas paskaičiuoti tokioms vietoms kaip: nišos, lango ar durų angokraštis, wc bakelio kraštas ar net grindjuostė. Įsivertinkite visada šiuos niuansus – jie reikalauja papildomo plytelių kiekio, dėl didelio pjaustymo kiekio, rizika didesnė ir dūžiams. Tad nepagailėkite atsargai.
Ką daryti su išskirtinėmis plytelėmis?
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia plytelių, gali būti ypatingai sunku, kai pageidaujama išskirtinių, unikalių formų plytelių, tokių kaip šešiakampių, rombo ar net trikampio formos gaminių. Šių plytelių apskaičiavimas kelia didelių iššūkių, rekomendacija skaičiuojant patiems, prie bendro ploto pridėti 10-17 procentų atsargos. Tačiau rekomenduoju griebtis dizainerio paslaugų ir prašyti brėžinio – tai palengvins ir kiekio skaičiavimą, o ir meistrui nereiks pasakoti visos savo idėjos, jei sugalvojote išskirtinį klijavimo būdą su išskirtinių formų plytelėmis. Viskas daug aiškiau, kai gauni lapą su žymėjimais ir matmenimis, tuomet visi kalbame ta pačia kalba ir išvengiame nesusipratimų.
Kaip apskaičiuoti, kiek reikia plytelių virtuvei?
Lengvesnis plytelių apskaičiavimas yra virtuvės zonai. Skaičiuojant tokius nedidelius kiekius, mažiau šansų suklysti. Palengvinimui siūlau skaičiuoti plyteles vienetais. Bendrą ilgį ir aukštį dalinti iš plytelės matmens, – taip gausite tikslų plytelių kiekį. Turėkite omenyje, kad dabar dažniausiai plytelių už baldų ir stalviršio niekas neklijuoja, tad susitaupo. Skaičiuojant grindų plyteles, įsivertinkite, jog rekomendacija yra pradėti skaičiuoti pilnas plyteles nuo susijungimo su kita grindų danga. Taip virtuvės grindų plytelės atrodys nepriekaištingai ir gausite gražų vaizdą su gamykline briauna, o ne mažytę nuopjovą, kuri ne visada ir būna gražiai išbaigta.
Ir finalizuojant, visiems labai aktualus klausimas, kaip apskaičiuoti plytelių siūlių glaistą – fugą. Standartinis skaičiavimas, nurodomas gamintojų, yra 1,6 kg/ m2. O bet tačiau, galiu paprieštaraut, nes visas šitas skaičiavimas labai skiriasi nuo plytelės dydžio, kur, pavyzdžiui, glaistome plyteles 1,2×0,6 m ar 0,15×0,15 m. Glaisto akivaizdžiai reikės vienoms mažiau, kitoms daugiau. Tad rekomendacija asmeninė, nepatingėti ir patiems susirasti internetinių glaisto skaičiuoklių. Jos pagelbėja ir pakankamai tiksliai viską apskaičiuoja.
Manau, kad iš šis straipsnis parodė, kad sužinoti, kaip apskaičiuoti plytelių kvadratūrą, ir numatyti, kiek plytelių pirkti, nėra toks paprastas klausimas, kaip gali pasirodyti. Vis dėlto, siūlau neišsigąsti ir priimti tai kaip galimybę pagaliau panaudoti tas turimas mokyklines matematikos žinias. Viskas Jums pavyks, pasitelkite skaičiuotuvą, pieštuką ir ruletę. O jei reikės – kreipkitės – išgelbėsime nuo šių kančių.
Sekite mus socialiniuose tinkluose, kur kasdien dalinamės įkvepiančiomis idėjomis ir naudingais patarimais:
Namai turi atspindėti Jus, o ne kas yra madinga. Leiskite namams būti unikaliems, tokiems kokie esate patys.