fbpx

Plytelių dilumo klasės

Iveta Peteraitytė: Plytelių dilumo klasėsParašė: Iveta Peteraitytė

2022-07-20
Plytelių dilumo klasės

Šiame pasaulyje sunkiai surastume dalykų, kurie visiškai nesidėvi ir nesusidėvi. Nesibraižo, nekinta, neblunka, nesitraukia, nesiplečia, nelūžta, neplyšta ir tarnauja visą gyvenimą, lyg vakar sukurti. Pasakomis tikėti kartais verta, bet realybė kužda visai ką kitą – nėra nieko tobulo, ilgaamžiško ir nuolatinio. O norėtųsi, net labai. Bet suvokus įvairius nusidėvėjimo faktorius, ilgaamžiškumą galima išsaugoti. Ne iki begalybės, žinoma, bet iki minimalios nusidėvėjimo ribos.

Norime Jums papasakoti apie grindinių plytelių dilumo klases, jų skirtumus, atsparumus, į ką atkreipti dėmesį renkantis plyteles, ko tikėtis ir nesitikėti, kad neliktumėte netikėtai nustebinti. Grindų plytelės, kaip ir visi kiti apdailos gaminiai, turi specifinių fizinių savybių, kurios rodo jų patvarumą ir atsparumą atskiriems veiksniams.

Plytelių dilumas – labai svarbi, bet gan retai aptarinėjama tema. Prieš renkantis plyteles, svarbu žinoti ne tik spalvų ir raštų duetus, bet ir plytelių atsparumo skalių „burtažodžius”, tokius kaip PEI arba MOHS. Nes susidurti su jais vis vien reikės. O kuo daugiau pasirinkimo parametrų žinosime, tuo mažiau problemų turėsime ateityje, nes taip užtikrinsime maksimalų dangos ilgaamžiškumą. Juk svajojame, kad namai tarnautų – mums, o ne mes jiems.

KODĖL PLYTELĖS DYLA?

Išduosim paslaptį – dažniausiai visi plytelių įtrūkimai ir dilimai atsiranda ne dėl pačios plytelės kokybės, bet dėl aplinkos faktorių, kurios ją veikia. Plytelių dangą, kaip ir bet kurį kitą paviršių, veikia daug įvairiausių kasdienių apkrovų – temperatūrų svyravimai, vaikščiojimo trintis, drėgmės šuoliai, chemijos poveikis, įvairūs smūgiai. To išvengti greičiausiai mums nepavyks, nes kasdienybė pilna įdomaus gyvenimo. Virtuvėje ir vonioje plytelės gali įtrūkti nuo drėgmės svyravimo, chemikalų naudojimo. Koridoriuje – dėl neišvengiamai ant plytelių nusėdančio purvo kiekio. Būtent dėl to, plytelių pasirinkimas priklauso ne tik nuo jų grožio, bet ir nuo plytelių dilumo klasės. Kas tai? Tuoj jas ir aptarsime.

KAIP MATUOJAMAS ATSPARUMAS DILIMUI?

Labai svarbu, kaip grindų plytelių paviršius veiks nuolat joms dėvintis. Visi svajojame apie grindis, kurios po daugybės metų atrodytų lygiai taip pat, kaip ką tik sudėtos – be jokių įtrūkimų, įbrėžimų ir, žinoma, be dėmių, kurios kaip tyčia atsiranda ryškiausiai matomose vietose. Kad to išvengti buvo sukurtos plytelių dilumo klasės, kurios matuoja grindų plytelių atsparumo trintį. PEI – yra keraminių bei akmens masės plytelių atsparumo dilimui lygiai. Jie matuojami skalėje nuo 1 iki 5. Atidžiai jų laikantis, galima išvengti didelių problemų kylančių ateityje.

PEI REITINGAS – kas tai?

PEI patvarumo įvertinimas yra pramonės standartinis matas, nurodantis, kiek glazūruota plytelė yra atspari matomoms žymėms, atsirandančioms dėl pakartotinio plytelių susidėvėjimo. Arba kitais žodžiais – tai glazūros dilumas. Svarbiausias dalykas yra įsitikinti, ar plytelių paviršius atlaikys dideles vaikščiojimo apkrovas tose vietose, kuriose planuojate kloti plyteles. Tai gali būti virtuvė, vonia, darbo erdvė, restoranai. Kuo didesnis PEI parametras, tuo plytelės bus atsparesnės purvui ir trinčiai. Tai vienas iš svarbiausių parametrų, leidžiantis tam tikroje patalpoje naudoti konkretaus tipo plyteles. Verta paminėti, jog šviesesnės plytelės turės aukštesnę PEI klasę nei tamsesnės.

5 PEI LYGIAI:

1 plytelių dilumo klasė –  plytelės tinka tik sienoms.

2 plytelių dilumo klasė – plytelės gali būti naudojamos grindims, tačiau jos turi būti tose vietose, kur vaikštoma nedaug. Rekomenduojama su šlepetėmis arba minkštais padais. Tinka kambariams, kur judėjimas menkas, pvz., miegamieji, svečių kambariai.

3 plytelių dilumo klasė – gali būti naudojamos visų namų grindų dangos plotams, kur vaikštoma avint įprastinę avalynę, dažniausiai kai yra mažas braižančio purvo kiekis. Tinka visiems kambariams, pvz., svetainės, vonios, terasos ir kitų kambarių grindims. Plytelių negalima naudoti vietose, kur naudojama nestandartinė avalynė.

4 plytelių dilumo klasė – tai populiariausia ir dažniausiai naudojama plytelių dilumo klasė. Tinka grindų dangoms, kur dažniausiai judama su tam tikru purvo kiekiu – pavyzdžiui, įėjimų vietose ar virtuvėse. Šios klasės plytelės yra pakankamai patvarios, kad jas būtų galima dėti ne tik gyvenamosiose patalpose, bet ir kai kuriose nedidelėse komercinėse patalpose, pavyzdžiui, prekybos parduotuvėse, restoranuose ir biuruose.

5 plytelių dilumo klasė – plytelės užtikrina aukštą atsparumą dilimui. Jos be problemų gali būti naudojamos visose gyvenamosiose, komercinėse ir net pramoninėse patalpose, kur vyksta intensyvus nepertraukiamas judėjimas su braižančiu purvu. Tai visos komercinės patalpos, prekybos centrai ir oro uostai.

Kur rasti PEI klasės informaciją? Daugelis plytelių gamintojų PEI įvertinimą nurodo ant plytelių informacinio lapo arba jos pakuotės. Jei grindų plytelės neturi nurodytos PEI plytelių dilumo klasės, tai reiškia, kad jos priklauso neglazūruotų gaminių grupei. Visada drąsiai kreipkitės į plytelių salono specialistus – jie atsakys į rūpimus klausimus.

MOHS SKALĖ – kas tai?

Tai akmens masės plytelių atsparumo nusidėvėjimas, matuojamas skalėje nuo 1 iki 10. Paprastai tariant, tai atsparumas įbrėžimams. Akmens masės plytelės dažnai vertinamos 7-9 balais. Visos kitos – tarp 5 ir 6. Natūralus granitas paprastai vertinamas 6-7.

MOHS SKALĖS LYGIAI:

Nuo 1 iki 4 – mažas atsparumas
Nuo 5 iki 6 – tinkamas atsparumas
Nuo 7 iki 8 – geras atsparumas
Nuo 9 iki 10 – labai geras atsparumas

Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS PLYTELES?

Plytelių pasirinkimas įtakojamas daugybės veiksnių. Nors plytelės klasifikuojamos pagal daugiau nei 23 skirtingas charakteristikas, bet mums pilnai pakanka žinoti tik pagrindines:

1. Plytelių atsparumas dilimui (PEI plytelių dilumo klasė)
2. Plytelių slidumo klasės (žymimos R raide)
3. Plytelių vandens įmirkis (žymimas E raide)
4. Plytelių Mohs kietumo skalė (nuo 1 iki 10)
5. Plytelių atsparumas šalčiui

plyteliu dilumo klases 2

PLYTELIŲ PASIRINKIMAS PAGAL KAMBARIUS

KORIDORIUS. Šiose patalpose nuolat verda gyvenimas, ypač tada, kai staiga ant visų koridoriaus grindų sukrenta visas pasaulis su visais šeimos išvykų lagaminais, smėlėtais skėčiais ir purvinais batais. Tada treptelim koja, paraukiam antakius ir einam tvarkytis. Koridoriuose grindys yra veikiamos gana dideliu žvyro ir purvo kiekiu, o maži akmenukai įstrigę batuose gali raižyti mūsų plyteles, dėl to rekomenduojame naudoti ne mažesnę nei 4-tą plytelių dilumo klasę.

VIRTUVĖ. Čia vyksta ne ką mažesnis „eismas” nei koridoriuje. Tai erdvė, kur pasitaiko absoliučiai visko. Ir netikėtų aukštakulnių kaukšėjimo, kai netyčia prireikia ko nors nuo virtuvinio stalo, ir raudonų dėmių. Tikrai pritarsite, kad daugiausiai visko sudaužome taip pat virtuvėje, o kur dar visi maisto ir riebalų likučiai. Šioje zonoje PEI plytelių dilumo klasė taip pat turėtų būti 4 lygio, o paviršiaus kietumas – nuo 6 iki 8 pagal Mohs skalę. Taip pat virtuvėje nerekomenduojame dėti plytelių, turinčių įvairias dekoracijas, tokias kaip stiklas ar auksiniai elementai.

KITI KAMBARIAI. Svetainių ir kitų kambarių pravaikštumas priklauso nuo pačių šeimininkų. Tai gali būti retai arba itin dažnai naudojami kambariai. Dėl to plytelės turėtų būti padengtos 3-4 dilumo klase.

VONIA. Šioje patalpoje plytelių dilumo klasė gali būti tiek 3, tiek 4. Vonios kambariuose vaikštoma mažiau, dažniausiai su minkšta avalyne.  Renkantis plyteles, svarbu atkreipti dėmesį, kad jos būtų atsparios drėgmei.

TERASA. Čia taip pat gyvenimas sukasi intensyviai, bet mažiau nei virtuvėje ar svetainėje. Dėl to pilnai pakanka grindų plytelių nuo 3 klasės. Čia labiau svarbus jų atsparumas vandeniui ir šalčiui bei temperatūros pokyčiams.

PLYTELIŲ PRIEŽIŪRA, arba kelias link ilgaamžiškumo

Saikinga ir protinga plytelių priežiūra veda prie jų ilgaamžiškumo. Priemonės turėtų būti kuo natūralesnės, valiklių pH kuo artimesnis 7. Tokie valikliai nekenkia nei plytelėms, nei jų tarpų glaistams. Susikaupusius nešvarumus pakanka nuvalyti drėgnu skudurėliu, per daug netrinti. Paprastumas visada laimi – ir tarp daiktų, ir tarp žmonių.

 

Kilus klausimams arba jei trūksta įkvėpimo. drąsiai skambinkite telefonu +370 644 03644 arba rašykite į elektroninį paštą info@apdailosnamai.lt.


Sekite mus socialiniuose tinkluose, kur kasdien dalinamės įkvepiančiomis idėjomis ir naudingais patarimais:

Instagram / Facebook / Pinterest

Iveta PeteraitytėParašė: Iveta Peteraitytė

Esu kūrėja. Tikiu, kad kiekviena detalė supanti mus kasdienybėje, kuria mūsų mintis. Skonius ir suvokimus. Labai svarbu pastebėti ir sugerti visus jų atspalvius. Dėl to visada esu jaukumo ir tikrumo paieškose. Namuose. Savose sukurtose erdvėse.