Kasdien į lentynas nugula vis daugiau prekių, vis daugiau laiko užtrunkam rinkdamiesi, pasiūla didėja nespėjus sumirksėti. Atsiranda vis daugiau tiekėjų ir skirtingų prekių rūšių. Su grindų plytelėmis lygiai tas pats. Didelis plytelių pasirinkimas leidžia išsirinkti tai, ko tikrai norisi, bet kaip nepasiklysti tarp tokios gausos? Dažniausiai grindų plyteles renkamės pagal spalvą, raštą ar kitus vizualinius dalykus, bet ar žinome pagrindinius techninius plytelių parametrus, kuriais lygiai taip pat svarbu vadovautis? Kad pasirinkimai netaptų tik patinka/nepatinka lygmenyje, papasakosime į kokius kokybinius parametrus reiktų atkreipti dėmesį norint išsirinkti tinkamas plyteles. Plyteles yra klasifikuojamos pagal 23 charakteristikas, bet pakanka žinoti bent jau pagrindines jų. Svarbiausi kriterijai būtų plytelių atsparumo klasės ir plytelių dilumas, taip pat slidumo klasės ir vandens įgeriamumas. Jų pilnai pakaks, jeigu norite tinkamai išsirinkti namų grindų dangą.
Grindų plytelių pasirinkimas: svarbiausi kriterijai
Plytelių skirtumai
Dažniausiai grindys yra klojamos akmens masės plytelėmis. Akmens masės plytelė yra tokia pati kaip keraminė, bet daug tvirtesnė ir atsparesnė. Galima sakyti, jog visos plytelės yra keraminės, tiesiog skiriasi jų gaminimo būdas ir vandens įmirkis. Keraminės plytelės dėl savo atsparumo skirtos tik vidaus naudojimui ir gali būti naudojamos tik sienoms. Klinkerio plytelės gali būti dviejų rūšių – glazūruotos arba neglazūruotos. Neglazūruotos dažniausiai naudojamos lauke. Akmens masės plytelės galima naudoti visur kur tik norisi. Dėl savo praktiškumo jos yra dažniausiai visur naudojamos. Pats populiariausias sprendimas – sienoms naudoti keramines plyteles, o grindims akmens masės. Akmens masės plytelių paviršius gali būti matinis, poliruotas, pusiau poliruotas arba grublėtas. Šie skirtumai nulemia ir galutinę kainą bei plytelių priežiūrą. Grublėti paviršiai yra atsparūs slydimui, dėl to tobulai dera vonioje ir kituose drėgnuose kambariuose bei, žinoma, lauke. Verta paminėti, jog pasirinkus plyteles iš jau rinkoje pripažintų prekės ženklų, tikrai nenusivilsite plytelių kokybe, kuri dažnai viršija visus pirkėjų lūkesčius.
Plytelių atsparumo klasės
Vienas svarbiausių kriterijų į kurį tiesiog būtina atsižvelgti yra plytelių atsparumo klasės (glazūros dilumas). Plytelių pasirinkimas taps lengvesnis, jei suprasite kaip matuojamas grindų plytelių atsparumo trintis. Labai svarbu, kaip grindų plytelių paviršius veiks nuolat joms dėvintis. PEI įvertinimai matuoja keraminių bei akmens masės plytelių atsparumo dilimui lygius, skalėje nuo 1 iki 5.
Plytelių klasės:
PEI 1 – tinka tik sienoms.
PEI 2-3 – tiks kambariuose, kuriuose vaikštoma mažiau arba su šlepetėmis.
PEI 4-5 – tinka visoms kambarių dangoms, kur vyksta intensyvus nepertraukiamas judėjimas.
Atidžiai jų laikantis, galima išvengti didelių problemų kylančių ateityje. Kuo didesnis PEI parametras, tuo plytelės bus atsparesnės purvui ir trinčiai. Jei norite, kad plytelių pasirinkimas keltų kuo mažiau rūpesčių, turėtumėte nepamiršti, kad tai yra vienas iš svarbiausių parametrų, leidžiantis tam tikroje patalpoje naudoti konkretaus tipo plyteles.
Plytelių slidumo klasės
Kitas kriterijus, kuris svarbus renkantis grindų plyteles – plytelių slidumas. Slidumas basai kojai yra žymimas A, B, C klase. Jis dažniausiai naudojamas viešose patalpose, baseinuose, pirtyse, dušuose. Dėvint avalynę slidumas matuojamas R raide nuo 9 iki 13. Žinoti plytelių klases ir jų slidumą itin svarbu, kai plytelės dedamos ten, kur galima paslysti. Šiuo atveju plytelių klasės matuojamos gana paprastai – kuo aukštesnė kategorija, tuo paviršius mažiau slidus.
A – ten kur vaikštoma basomis sausomis kojomis. Persirengimo kambariai ir kt.
B – dušo kabinos, danga aplink baseinus ir kt.
C – plytelės po vandeniu, baseinų dugnas ir kt. (mažiausiai slidi danga)
R9 – rekomenduojama įėjimo zonose, koridoriuose, holuose (slidžiausia danga)
R10 – sandėliuose, nedidelėse virtuvėse, parduotuvėse
R11 – automobilių plovyklos, virtuvės
R12 – pramoninėse virtuvėse, pieninėse
R13 – aliejaus gamybos patalpose, skerdyklose
Grindų plytelių vandens įmirkis
Dar vienas svarbus parametras, kuris padės užtikrinti, kad plytelių pasirinkimas keltų kuo mažiau rūpesčių, – tai išsiaiškinti, kiek vandens jos sugeria. Tai ypač svarbu, kai plyteles renkatės lauke, terasoje arba net vonioje. Kuo daugiau plytelės sugeria vandens, tuo mažiau atsparesnės šalčiui jos yra. Nes vanduo šąlantis plytelėje išsiplečia ir skaldo plytelę. Pačios populiariausios ir specialistų rekomenduojamos yra tokios plytelės, kurių įmirkis yra ne mažesnis nei 0,5 proc. Mažesnio įmirkio plytelės netinkamos naudoti lauke. Šiais laikais dažniausiai visos akmens masės plytelės nesugeria vandens ir yra atsparios šalčiui. Jos taip pat nebijo temperatūrų svyravimo, dėl to puikiai tinka ir šildomoms grindims. Klijuojant plyteles lauke, labai svarbu paruošti tinkamą pagrindą ir pasirinkti šalčiui atsparius klijus bei tinkamą lauko sąlygoms pritaikyta siūlių glaistą.
Beje, reikia atsakingai apgalvoti ne tik kokias plyteles rinktis tam tikrose patalpose, bet ir kiek jų reikia. Visada patariame užsisakyti bent 10% daugiau nei visas bendras patalpos plotas. Nes plytelės linkusios sudūžti, įskilti ir visaip kitaip iškrėsti mums pokštus. Dėl to, vardan mažesnio streso, visada geriau turėti jų atsargų.
Kilus bet kokiems klausimams drąsiai skambinkite telefonu +370 644 03644 arba rašykite į elektroninį paštą info@apdailosnamai.lt.
Sekite mus socialiniuose tinkluose, kur kasdien dalinamės įkvepiančiomis idėjomis ir naudingais patarimais:
Esu kūrėja. Tikiu, kad kiekviena detalė supanti mus kasdienybėje, kuria mūsų mintis. Skonius ir suvokimus. Labai svarbu pastebėti ir sugerti visus jų atspalvius. Dėl to visada esu jaukumo ir tikrumo paieškose. Namuose. Savose sukurtose erdvėse.