Visiems namų šeimininkams svarbu ne tik kaip atrodo jų namų interjeras, ar visi kambariai dera vieni su kitais, ar svetainės gėlių vaza tinka prie užuolaidų, bet taip pat rūpi ir pačio namo išvaizda iš išorės. Dėl to, lygiai taip pat kaip ir vidus, namo fasado apdaila taip pat reikalauja tam tikrų žinių, pastangų ir suvokimo, kas tinka prie namo, dera tarpusavyje ir kas, apskritai, dominuoja pasiūloje. Jeigu paklaustumėte „Fasadas – kas tai?”, trumpai ir visiems suprantamai atsakytume – tai lauko sienų apdaila. Fasado apdailą sudaro įvairios medžiagos – čia gali būti naudojamos tiek fasado plytelės, tiek medis, metalas ar kitos medžiagos. Straipsnyje aptarsime, kas yra fasadas, kokia fasado reikšmė, kokios būna fasado apdailos medžiagos ir kokią apdailą rinktis būtų tinkamiausia.
Fasado apdailos gidas. Planuoti su ekspertais paprasčiau
Namo fasadas – kas tai?
Namo fasadas – sutikite, tai visas namo veidas. Arba dar kitaip, tai lyg namo viduje gyvenančių žmonių grožio suvokimo atpsindys. Namo išorę mato visi. Tai lyg vizitinė kortelė, kuri būna vertinama pirmausiai. Jeigu fasadas bus netvarkingas, aptrupėjęs, nesuderintas su aplinka, kur stovi namas, tai gali daug ką pasakyti apie pačius šeimininkus. Žinoma, ne visada. Bet turėti tvarkingus ir gražius namus norime visi. Tad tikrai verta investuoti ne tik į baldus ir interjero detales, bet ir lauko sienų apdailą. Fasado apdaila reikalinga ne vien dėl estetinio vaizdo, bet taip pat ir dėl pačio namo ilgaamžiškumo. Tai leidžia namo konstrukcijai apsisaugoti nuo drėgmės, temperatūrų pokyčių ir kitų kenkėjų. Šiai dienai rinkoje galima rasti itin platų fasado apdailos medžiagų pasirinkimą, kurie leidžia išsirinkti ir sukurti tikrai įspūdingus namo apdailos darbus. Renkantis fasado apdailą svarbu atkreipti dėmesį į visas medžiagų savybes, nes jos tarpusavyje labai stipriai skiriasi. Taip pat verta paminėti, jog svarbu ne tik kokią namo apdailą pasirinksite, lygiai toks pat būtinas ir kokybiškai atliktas darbas, taip pat reguliari pati namo priežiūra. Visa tai užtikrins fasado apdailos ilgaamžiškumą.
Medinė namo fasado apdaila
Medis visada buvo ir bus arčiausiai daugumos žmonių širdies. Galbūt dėl to, jog esame kilę iš krašto, kur miškai dengia didelę šalies teritoriją, o, galbūt, dėl to, kad tai tiesiog jaukumo simbolis. Įvairūs medienos raštai ir tekstūros namus nukelia šalia gamtos ir paverčia juos vizualiai šiltesniais. Medienos apdailos rūšys yra labai skirtingos – galima rinktis tiek iš skirtingų medžio rūšių, tiek skirtingų jų formų. Dažniausiai naudojamas yra raudonmedis, kedrai, eglė, maumedis ir pušis. Kalbant apie formas, populiariausios yra lentos, faneros arba kvadratinės plokštės. Tiems, kas myli gamtą ir nori būti jos dalimi, medienos fasado apdaila yra pats tinkamiausias pasirinkimas. Taip pat medieną labai paprasta dažyti, dėl to jai galima pritaikyti bet kokią norimą spalvą. Medienos apdaila labai paprastai montuojasi, dėl to atitinkamai sumažėja ir pati darbų kaina, lyginant su kitomis apdailos medžiagomis.
Metalinė fasado apdaila
Norint sukurti modernaus stiliaus namo fasadą rinkitės metalines fasado apdailas. Planuojant stilizuoti modernų stilių namuose, metalą galima naudoti praktiškai visur. Žinoma, su saiku. Jis tobulai atrodo ne tik baldų apdailoje, šviestuvuose ar interjero detalėse, bet taip pat ir fasado apdailoje. Metalas tokiame stiliuje atlieka asketiškumo, stabilumo ir tvirtumo jausmą. Metaliniuose fasaduose dažniausiai naudojamas aliuminis ir plienas. Kalbant apie skirtumus, aliuminis dažniausiai naudojamas prie vandens šaltinių, jis atsparesnis antikorozinėms savybėms. Plieno privalumai tokie, jog jis yra tvirtesnis ir laikui bėgant mažiau deformuojasi. Abiejų metalų privalumai tokie, jog jie yra atsparūs ugniai, taip pat su laiku neišblunka jų spalva. Tai tvirtos ir atsparios konstrukcijos, kurios nebijo didelių temperatūrų pokyčių ir yra atsparios drėgmei. Verta paminėti, jog visas metalines konstrukcijas reikia tinkamai ir kokybiškai izoliuoti. Plieno kaina, lygiant su aliuminio, bus didesnė.
Fasado apdaila plytomis
Plyta visada bus ilgaamžė ir nesensanti fasado apdaila. Senais laikais namų fasadų apdaila buvo tik plytinė, bet atsirandant vis naujoms medžiagoms jos buvo išstumtos ir paliktos kiek nuošaly. Po mažu, jos ir vėl grįžta į madą, bet šį kartą visai kitame amplua. Plytinis fasadas nebėra seno ir nuobodaus namo nuosprendis. Kartu su naujausiomis technologijomis jos užkariauja net abejojančiųjų širdis. Plytinis fasadas simbolizuoja ilgaamžiškumą – tinkamai sudėtos plytos gali tarnauti net virš šimto metų. Taip pat tai saugumo garantas nuo netikėtų gaisrų, lyginant su kitomis fasado medžiagomis, pavyzdžiui medžiu. Plytos neblunka ir išlaiko savo natūralią spalvą. O tai reiškia – mažiau papildomo darbo prie namo išorės, priežiūros darbų. Kalbant apie didžiuosius minusus, kaina nėra palanki taupantiems. Deja, tai vis dar viena brangiausių namo fasado apdailų. Bet iš kitos pusės – kaina atitinka kokybę. Fasadinių plytų apdailos darbai taip pat užtrunka kiek ilgiau lyginant su kitais fasadų tipais.
Fasado apdaila tinku
Gatvėse, soduose ar bet kur kitur labai dažnai galima pamatyti tiesiog nutinkuotus namus. Tai vienas populiariausių apdailos būdų, kadangi jis labai nesudėtingas, o atrodo išties žavingai. Tinkas gali būti kelių rūšių – dekoratyvinis tinkas ir fasadiniai dažai. Kuo jie skiriasi? Nors terminai panašūs, bet tarpusavyje jie skiriasi. Fasadiniai dažai, tai iš anksto paruošti dažai su pasirinkta spalva, kurie tepami plonu sluoksniu su specialiu voleliu arba purškiami. Dekoratyvinis tinkas, tai fasado šiltinimo galutinis sluoksnis. Toks tinkas gerai apsaugo namo sienas nuo vėjo, lietaus ar sniego. Dekoratyvinio tinkas gali būti akrilinis, mineralinis, silikoninis arba mozaikinis (iš smulkių akmenukų). Toks tinkas taip pat būna įvairių spalvų.
Vėdinami ir nevėdinami namų fasado tipai
Mūsų rinkoje galima rasti du namų fasado konstrukcijos tipus – vėdinamus ir nevėdinamus. Kuo jie skiriasi? Vėdinamą sistemą renkasi vis daugiau šiuolaikinių biurų ir individualių namų. Tokio fasado didžiausi privalumai, jog tokiuose fasaduose visus metus vyksta natūrali ventiliacija ir šių fasadų patalpos mažiau įkaista vasarą. Vėdinami fasadai turi geresnę garso izoliaciją ir jiems reikia mažiau papildomos priežiūros. Tai konstrukcija, kada be papildomų kitų priemonių sukuriamas vaikštantis oras pastato viduje. Dėl natūralios ventiliacijos pastato viduje neužsilaiko drėgmė. Vėdinamą fasadą galima įrengti net ir tuomet, jeigu sienos nėra itin lygios. Žinoma, verta paminėti, jog toks fasadas bus brangesnis nei įprastas. Nevėdinami fasadai arba tinkuojami fasadai (dar kartais vadinami „šlapiais” fasadais) laikomi tokiais, kai šiltinimo medžiaga tvirtinama prie fasado sienos be jokio oro tarpo. Šis fasado tipas leidžia rinktis iš plataus tinko spalvų įvairovės, taip pat toks būdas yra greitas ir nesudėtingas. Be abejo, pigesnis.
Ateities namų fasadai
Ateitis tampa vis labiau priklausoma nuo technologinių naujovių. Kaip ir bet kokioje srityje, ji susijusi su dar didesniu ekologiškumu ir yra paremta vis tobulėjančiomis aukščiausiomis technologijomis. Ateities namų fasadų tendencija tokia, jog tie taps dar labiau atviresni, su dar daugiau modulinių elementų ir neš dar svarbesnę rekšmę ne tik pačiam namui, bet ir aplinkai, kurioje jis yra.
Į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Kas yra fasadas jau aptarėme, tad pabaigai, supažindinsime su pagrindiniais faktoriais, kurie padės išsirinkti tinkamą fasado apdailą:
1. Ekonomiškumo faktorius. Kuo toliau, tuo labiau siekiama, kad apdailos medžiagos neštų kuo didesnį efektyvumą ir turėtų didesnę termoizoliaciją.
2. Kainos faktorius. Paprastesni fasadai kainuos mažiau, modernūs – brangiau. Biudžeto apskaičiavimas leis lengviau orientuotis, ką ir kiek galima sau leisti.
3. Ekologijos faktorius. Kuo toliau, tuo labiau skiriamas dėmesys ekologijai. Daugumoje šiuolaikinių fasado apdailos medžiagų galima rasti aplinkai draugiškų sudėčių.
4. Nusidėvėjimo faktorius. Kokybiška ir šiuolaikiška medžiaga bus atsparesnė nusidėvėjimui ir atsparesnė drėgmei bei vandeniui. Šis faktorius svarbus norint, kad fasadas kuo ilgiau tarnautų ir laikui bėgant jam reiktų kiek įmanoma mažiau renovacinių darbų.
Esu kūrėja. Tikiu, kad kiekviena detalė supanti mus kasdienybėje, kuria mūsų mintis. Skonius ir suvokimus. Labai svarbu pastebėti ir sugerti visus jų atspalvius. Dėl to visada esu jaukumo ir tikrumo paieškose. Namuose. Savose sukurtose erdvėse.