fbpx

Kaip išvalyti vonios plyteles ir jų tarpus?

2023-06-20
Kaip išvalyti vonios plyteles ir jų tarpus?

Vonios plytelių valymas ir kambario švara yra itin svarbi, ypatingai daug dėmesio dažnai tenka skirti sienų ir grindų plytelėms. Šiais laikais, plytelių valymui, išties netrūksta buitinės chemijos, tačiau ekologijos mėgėjams siūlome išbandyti liaudiškus metodus be jokių cheminių priemaišų. Kaip greitai išvalyti plyteles vonioje? Kaip išvalyti vonios plytelių tarpus? Į šiuos klausimus pasistengsime atsakyti šiame straipsnyje. Pasidalinsime patarimais kaip valyti skirtingų rūšių plyteles, pradedant blizgiomis ir baigiant reljefinėmis. Taip pat papasakosime kokias priemones geriau naudoti, kad valant nepažeistumėte plytelių paviršiaus.

Ką galima ir ko negalima naudoti valant plyteles?

Sienų apdailai naudojamų plytelių dizaino pasirinkimas platus, tačiau sienų plytelės visais atvejais bus patvarios ir atsparios įvairiems išoriniams poveikiams. Daugelis klaidingai mano, kad tokie paviršiai yra atsparūs bet kokioms cheminėms ir mechaninėms priemonėms. Tačiau net ir renkantis specialius valiklius, skirtus plytelėms, reikėtų įsitikinti ar priemonės nepakenks. 

Patarimai, kurie leis tinkamai pasiruošti plytelių valymui:

• Dažniausiai žmonės renkasi blizgaus paviršiaus apdailos medžiagas. Tokiai dangai abrazyvinių medžiagų ir metalinių ar kietų šepečių naudojimas tiesiog negalimas.

• Nors abrazyvinių medžiagų ar kietų šepečių naudojimas gali nuvalyti plyteles vonioje, tačiau jų palikti smulkūs įbrėžimai laikui bėgant atims plytelės pradinį blizgesį.

• Renkantis plytelių valiklius, turėkite omenyje, kad ir siūles tarp plytelių reikia prižiūrėti ir periodiškai valyti, tačiau jų valymo būdai ir priemonės turėtų būti skirtingi. Nerekomenduojama plyteles nuo kalkių valyti valikliais, skirtais virtuvei ar sanitarinei įrangai. Taip pat reikėtų vengti produktų, kurių sudėtyje yra smėlio, pemzos ir riebalų komponentų.

• Apdorojus specialiomis valymo emulsijomis, matinę plytelių dangą reikia padengti vaško pasta, kuri apsaugotų porėtą paviršių nuo nešvarumų įsigėrimo ir taip pat išryškintų plytelės struktūrą bei spalvą.

Vonios plytelių valymas

Blizgi plytelė

Ant blizgių plytelių dažniau pastebimos kalkių nuosėdos, muilo dėmės ir pirštų atspaudai. Nuvalyti nešvarumus ir grąžinti plytelei pradinį blizgesį galite langų valymo skysčiu arba specialiu plovikliu. Siekiant išvengti apnašų, blizgus paviršius gali būti padengtas vandeniui atspariu impregnavimu. Tokį tirpalą patartina tepti kuo greičiau po plytelių klojimo – produkto efektyvumas bus didesnis, jei danga dar nespėjo sugerti drėgmės.

Matinė plytelė

Ant matinių plytelių paviršiaus dažnai atsiranda dėmių po plovimo ir išdžiūvusio vandens pėdsakų, dėl to plytelė atrodo netvarkinga. Matinės plytelės atrodys nepriekaištingai švarios, jei laikysitės bent vienos iš šių rekomendacijų:

• po plovimo paviršių nusausinkite drėgmę sugeriančia mikropluošto ar bambuko šluoste;
• į plovimo vandenį įpilkite acto (⅓ puodelio acto 5 litrams vandens).

Reljefinės plytelės

Dėl turimų raštų ir iškilimų, reljefinių plytelių plovimas užima daugiau laiko, ypač jei jau yra įsisenėjusių nešvarumų. Tokia plytelė reikalauja dažnesnės ir itin kruopščios, reguliarios priežiūros. Struktūrines plyteles nuo nešvarumų ir įsisenėjusių nuosėdų valyti geriausiai putomis ir emulsijomis – tokios priemonės tinkamai įsiskverbia į nelygumus. Norint pašalinti įsisenėjusias apnašas, naudokite tam skirtus šepečius su minkštais, bet storais šereliais.

Grindų plytelės

Grindims dažniausiai naudojamos matinės plytelės, nes būtent jos nebus slidžios, net patekus vandeniui. Plaunant grindų plyteles, vonioje kambaryje, aktualios tos pačios technikos kaip ir matinėms sienų plytelėms. Be to, reikėtų atsižvelgti į tai, kad grindinių plytelių valymas turėtų būti dažnesnis nei sieninių plytelių. Norint išlaikyti švarą, derėtų plyteles bent kelis kartus į savaitę nušluostyti švaria šluoste, suvilgytą acto tirpale. Priešingu atveju ant grindų nukritę muilo purslai, dantų pasta, vanduo ir kosmetika sudarys dėmes, kurios pritrauks dulkes ir kitus smulkius nešvarumus.

Plytelių valymo taisyklės

Yra keletas taisyklių, kaip nesunkiai namuose nuplauti plyteles nuo apnašų ir kaip išvalyti vonios plytelių tarpus. Norėdami sutaupyti laiko ir pastangų, pasinaudokite šiomis rekomendacijomis:

  1. Prieš pradedant plauti sienas, kelioms minutėms paleiskite karšto vandens čiaupą vonioje ir sandariai uždarykite duris. Po tokio garų kiekio paviršiai bus sudrėkę ir lengviau valomi.
  2. Plytelių valymas vonioje turėtų prasidėti nuo plovimo šiltu muiluotu vandeniu. Galite naudoti indų ploviklį, bet ne muilą, kuris palieka sunkiai pašalinamą plėvelę ant paviršiaus.
  3. Judesiai naudojant ploviklį turėtų būti iš apačios į viršų, o sausinant plyteles – iš viršaus į apačią.
  4. Jei ant sienų lieka dėmių, galite naudoti specialius stipriuosius valiklius. Nereikėtų jų iš karto tepti dideliuose plotuose.
  5. Turime nepamiršti ir apsaugos mūsų odai. Guminės pirštinės ir prijuostė padės apsaugoti kūną nuo agresyvių junginių, o statybinis respiratorius apsaugos kvėpavimo takus nuo kenksmingų kvapų.

Kaip pašalinti pelėsį vonios kambaryje?

Šilta ir drėgna vonios kambario atmosfera dažnai yra pelėsio dauginimosi priežastis. Tokiu atveju būtina nedelsiant atsikratyti pelėsio, kol sporos neišplis po visą kambarį. Vonioje nuo pelėsio gali nukentėti ne tik plytelių siūlės, bet ir ne tik plytelėmis išklotos sienos, užuolaidos, vamzdžiai, plastikiniai paviršiai. Pelėsis labai giliai paveikia paviršių, gadina baldus, skleidžia nemalonų kvapą. Be to, pelėsiu užteršta patalpa kelia pavojų žmonių sveikatai. Chloro turintys produktai, vario sulfatas, actas padės atsikratyti juodojo pelėsio dėmių. Su šiomis medžiagomis paruoštus tirpalus ant paviršiaus reikia užtepti skudurėliu arba purkštuvu ir palikti, kol visiškai išdžius. Po kelių valandų užteptus produktus galima nuplauti vandeniu ir patalpą gerai išdžiovinti.

Vonios plytelių valymas liaudiškais būdais

Ne mažiau efektyvūs plytelių valikliai gali būti pagaminti ir namų sąlygomis. Liaudiškų valymo priemonių komponentai nėra tokie agresyvūs paviršiui kaip cheminiai produktai, todėl dėmių pašalinimas bus švelnesnis. Tačiau tokiuose valikliuose nėra sveikatai ir aplinkai pavojingų medžiagų, todėl tai yra gera alternatyva buitinei chemijai alergiškiems žmonėms, puoselėjantiems gamtą ar turintiems mažų vaikų. Norint paruošti bet kokį valiklį, svarbu laikytis  tinkamų proporcijų.

Actas. Dažniausia namų šeimininkams skirta valymo priemonė, kurią galima naudoti tiek kasdieniniam, tiek bendro pobūdžio valymui. Actas pašalina įvairius nešvarumus, įskaitant kalcio nuosėdas ir rūdis, dezinfekuoja paviršius. 1 dalis esencijos praskiedžiama 10 dalių vandens. Valiklis paskirstomas ant sienelių ir paliekama kelioms minutėms įsigerti. Tada nuplaunama švariu vandeniu ir nusausinama mikropluošto šluoste. 6% stalo actas praskiestas lygiomis dalimis vandeniu, gali būti naudojamas kasdien norint išvengti pelėsio.

Soda. Kalkių nuosėdų padės atsikratyti kepimo soda. Ją reikia naudoti atsargiai, nenaudojant jėgos, nes kietos dalelės gali subraižyti plytelių paviršių.

Citrinų rūgštis. Sugrąžinti plytelėms blizgesį ir pašalinti pelėsio židinius galite citrinos rūgštimi. Drėgna kempine įtrinkite sausais milteliais užterštas vietas, o po 3-5 minučių nuplaukite švariu vandeniu.

Melamino kempinė. Namų šeimininkų arsenale melamino kempinė atsirado tik prieš keletą metų. Kempinėlė universali, gali nuvalyti įvairius paviršius ir dėmes nenaudojant ploviklių. Tiek sausa, tiek sudrėkinta kempinė veikia vienodai efektyviai, tačiau jos negalima mirkyti karštame vandenyje ir valyti sukamaisiais judesiais.

Naudingi plytelių valymo patarimai

Šios ekspertų rekomendacijos padės efektyviai ir be klaidų išvalyti plyteles ir jų tarpus:

  1. Vonios plytelių ir jų tarpų valymas turi būti atliekamas reguliariai. Greitas valymas, tai vandens purslų nuvalymas pasinaudojus dušu. Priežiūra – valymas bent kartą per savaitę, o generalinis valymas – bent kartą per mėnesį;
  2. Prieš pirmąjį naudojimą patartina išbandyti stiprią buitinę chemiją nepastebimoje vietoje;
  3. Tinkamai sutvarkyta ventiliacija vonioje užtikrins apsaugą nuo kondensato ir pelėsių susidarymo;
  4. Valymo priemonių likučius būtina gerai nuvalyti nuo plytelių;
  5. Sunkiai pasiekiamoms vietoms (kampuose, sudėtingos formos sandūrose) patogu naudoti seną dantų šepetėlį.

Kilus klausimams arba jei trūksta įkvėpimo drąsiai skambinkite telefonu +370 644 03644 arba rašykite į elektroninį paštą info@apdailosnamai.lt.


Sekite mus socialiniuose tinkluose, kur kasdien dalinamės įkvepiančiomis idėjomis ir naudingais patarimais:

Instagram / Facebook / Pinterest

Socialinių tinklų mentorė ir video kurėja. Baigiau VGTU komunikacijos studijas ir savo hobį, paverčiau mylimu darbu.